Przychodnia FRONTIDA
ul. Opolska 188, 52-014 Wrocław
tel.: +48 884 882 221
kontakt@przychodniafrontida.pl

O NAS
Jak dojechać?
Galeria
Nasz personel
ŚWIADCZENIA POZ (NFZ)
Złóż deklarację
Punkt pobrań
Badanie USG
Badanie RTG
Transport medyczny
Nocna Pomoc Lekarska
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
MEDYCYNA PRACY
FIZJOTERAPIA
CENNIK
KONTAKT
@przychodniafrontida
Przychodnia Frontida

BADANIA LABORATORYJNE
Informacja - przygotowanie do badań laboratoryjnych do pobrania w formie ulotki.

Szanowni Pacjenci,
w ramach udzielanych świadczeń z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w razie wskazań medycznych, można uzyskać skierowanie do laboratorium. Dla pacjentów zadeklarowanych w naszej Przychodni (świadczenia NFZ), badania laboratoryjne, na które wystawiamy skierowanie, realizowane są przez sieć laboratoriów Diagnostyka Sp. z o.o.
PUNKTY POBRAŃ DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

Punkt pobrań w Przychodni Frontida (możliwe wykonanie badań ze skierowania, jak i odpłatnie, według cennika Diagnostyki):
WTOREK, ŚRODA, g. 9.00-11.00

Nabliższy punkt pobrań laboratorium Diagnostyki
Punkt pobrań przy ul. Opolskiej 131 we Wrocławiu

Godziny otwarcia:
- od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00,
- w sobotę w godzinach 8.00 - 12.00.
Telefon kontaktowy do punktu pobrań: 71 714 97 00

Wyszkiwarka punktów pobrań Diagnostyki

WYNIKI ONLINEUWAGA! Do badań laboratoryjnych z próbki krwi, moczu oraz kału należy się odpowiednio przygotować - według informacji poniżej:

I. BADANIA LABORATORYJNE KRWI
• zalecenia ogólne: na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem;
• pora dnia: zaleca się, aby krew do rutynowych badań laboratoryjnych pobierać w godzinach porannych (tj. 8-10);
• posiłek: jeśli nie ma innych wskazań, zaleca się, by przed pobraniem próbki krwi do badań pozostać na czczo, tj. zachować ok. 12-godzinną przerwę od ostatniego posiłku. Najlepiej, by ostatni posiłek był ok. godz. 18-19 dnia poprzedzającego badanie. W przeddzień badania należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Bezpośrednio przed badaniem można wypić niewielką ilość wody;
W przypadku niemowląt i małych dzieci – przed pobraniem krwi dopuszczalne jest podanie lekkiego posiłku;
• przyjmowanie leków: lekarz zlecający badanie decyduje, czy w dniu badania lub w okresie poprzedzającym pobranie krwi można przyjmować leki (zazwyczaj i większość leków – tak).

Test obciążenia glukozą (tzw. „krzywa cukrowa”)
Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem, na czczo (wyjątek: kobiety w ciąży) wraz z 75 g glukozy (do kupienia w aptece, bez recepty). Możliwe, że przed badaniem będzie oznaczone stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru – w razie podwyższonego wyniku badanie nie powinno zostać wykonane!
Badanie trwa 2 godziny – krew pobierana jest 2 lub 3 razy, w zależności od parametrów badania: pierwszy raz pobierana jest na czczo, następnie wypija się 75 g glukozy rozpuszczonej w co najmniej 200 ml wody oraz po 1 i/lub 2 godzinach ponownie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia stężenia glukozy.
Uwaga! Cały ten czas należy być w poczekalni punktu pobrań. Wykluczone jest wykonywanie w tym czasie innych czynności, takich jak zakupy lub spacer. Wykluczone jest również w trakcie całego badania spożywanie posiłków, przyjmowanie płynów oraz palenie papierosów!

II. BADANIA MOCZU
Badanie ogólne moczu - zalecenia ogólne:
• w przeddzień badania zaleca się stosowanie umiarkowanej, zwyczajowej diety oraz przyjmowanie normalnej ilości płynów;
• powinno się unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż może to powodować pojawienie się nieprawidłowości w wyniku badania moczu;
• zaleca się powstrzymywanie się od stosunków płciowych w dobie poprzedzającej badanie;
• informacja dla kobiet: gdy jest to możliwe, należy unikać badania moczu w okresie od 2 dni przed do 2 dni po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Pobranie porannej próbki moczu:
• przed pobraniem moczu zalecane jest dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą, bez użycia środków myjących lub dezynfekujących;
• mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego (do kupienia w aptece), najlepiej bezpośrednio po nocy (poranna porcja moczu), ze środkowego strumienia moczu, tj. pierwszą część porcji moczu oddaje się do toalety, środkową część do pojemnika, a resztę znów do toalety;
Próbkę moczu dostarczyć do laboratorium/punktu pobrań, przy czym transport moczu w temperaturze pokojowej powinien trwać krócej niż 2 godziny!

Uwaga! Jeśli wykonywane jest badanie ogólne moczu oraz posiew, należy dostarczyć dwie próbki - w dwóch oddzielnych pojemnikach!

Pobieranie moczu do badań mikrobiologicznych (posiew moczu):
Uwaga! Materiał do badania mikrobiologicznego pobiera się przed włączeniem antybiotykoterapii, a w przypadku przyjmowania leków o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, należy poinformować o rodzaju leku oraz o okresie jego przyjmowania.
Mocz na badanie mikrobiologiczne powinno się pobrać rano, do specjalnego jednorazowego, jałowego pojemnika (dostępne w aptece).

Zasady pobierania moczu na posiew:
• Ręce umyć pod bieżącą wodą z mydłem i dokładnie osuszyć.
• Dokładnie umyć okolicę krocza i cewki moczowej bieżącą wodą z mydłem – mężczyźni po odciągnięciu napletka, zaś kobiety po rozchyleniu warg sromowych; następne dokładnie osuszyć. Uwaga! Ważny jest kierunek mycia i osuszania – w przypadku kobiet od ujścia cewki moczowej w kierunku odbytu, nie odwrotnie!
• Otworzyć pojemnik bezpośrednio przed pobraniem próbki moczu.
• Pobrać mocz ze środkowego strumienia, tj. pierwszą partię moczu oddać do toalety, następnie drugą partię do pojemnika.
• Pojemnik natychmiast zamknąć i dostarczyć do laboratorium/punktu pobrań (mocz przechowywać do chwili transportu w lodówce, maksymalnie do 4 godzin!).

Uwaga! Jeśli wykonywane jest badanie ogólne moczu oraz posiew, należy dostarczyć dwie próbki, w dwóch oddzielnych pojemnikach!

III. BADANIE KAŁU
Badanie parazytologiczne kału
Zalecenia ogólne: do badania parazytologicznego powinny być oddane trzy, przypadkowe próbki kału w okresie ok. 10-14 dni (co 3-4 dni). Badanie w kierunku antygenu cyst Giardia lamblia metodą immunoenzymatyczną można wykonać w jednej próbce.

Przy podejrzeniu owsicy wskazane jest wykonane wymazu okołoodbytniczego pobranego przylepcem z taśmy celofanowej:
• materiał pobrać rano, przed wykonaniem wszelkich czynności higieniczno-fizjologicznych,
• rozsunąć jedną ręką pośladki i przykleić taśmę klejącą na 5 sekund w okolicy odbytu,
• pasek celofanowy przykleić z powrotem na szkiełko podstawowe.

Pobranie i transport próbki kału do badania w kierunku pasożytów jelitowych:
• Za pomocą łopatki z pojemnika na próbkę kału (dostępne w aptekach) pobrać z kilku miejsc porcję kału w ilości ok. ½ pojemnika. Kał nie powinien kontaktować się z wodą, moczem lub detergentami.
• Pojemnik zamknąć i umieścić w foliowym woreczku.
• Pobraną próbkę dostarczyć do laboratorium/punktu pobrań.